פעילות לצה"ל ולכוחות הביטחון

עמוד ראשי > הזמנת פעילויות > פעילות לצה"ל ולכוחות הביטחון

רקע

פעילויות חוש"ן בקרב כוחות הביטחון - צה"ל, מג"ב ומשטרת ישראל, החלו בעקבות שאילתה שהוגשה בשנת 2003 למבקר המדינה דאז, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בבקשה לבחון מקרים של התעללות בחיילים על רקע נטייה מינית שדווחו לנציב קבילות החיילים. בסיום הבדיקה נוצר קשר בין חוש"ן לבין גורמים שונים בצה"ל, במטרה לסייע בהטמעת פקודת מטכ"ל האוסרת על אפליה על רקע נטייה מינית במסגרת הצבאית. מידע על פעילויות לכוחות הביטחון מתפרסם בצה"לנט וכן במאגד המכונים של חיל החינוך, ומש"קי חינוך מוזמנים לפנות לחוש"ן ולהזמין פעילויות עבור יחידותיהם.

מבנה הפעילות

פעילות הסיפור אישי היא הפעילות המועברת בכל היחידות. שני מנחי חוש"ן משתפים, כל אחד בתורו, את הקהל בחוויה האישית בהתמודדות עם נטייתם המינית ושונותם המגדרית, החל מגיל צעיר ועד היום, לרבות גילוי עצמי, דילמות בגיל ההתבגרות, קונפליקטים, התמודדות עם החברים ובני המשפחה. לאחר הסיפורים המנחים עונים על כל שאלה, אישית או כללית ומפתחים דיון. הדיון מתמקד הן בחוויה שלהם כלהט"בים בחברה והן בצה"ל עצמו.

בנוסף לכך, מפקדים וסגלי הפיקוד מקבלים הרצאה הכוללת הסבר על מושגי יסוד, סקירה היסטורית על השינויים והתמורות שחלו ביחס הצבא והממשל לנושא, כלים להתמודדות וליצירת סביבה תומכת ועוד.

קהל יעד

הפעילות מיועדת ליחידות בצה"ל ובמערכת הביטחון ונערכת במסגרת מערך רחב יותר על כבוד האדם וחירותו. במהלך הפעילות הקהל נחשף לסיפור חיים אישי של אדם להט"ב (לסבית, הומו, טרנסג'נדר/ית ו/או ביסקסואל/ית), בדגש על החוויות במהלך השירות הצבאי או במפגש מול כוחות הביטחון. הפעילות מעלה דילמות הנוגעות לגילוי העצמי, לגיל ההתבגרות, לקונפליקטים השונים הקשורים בגיבוש הזהות המינית ובהתמודדות עם החברים, בני המשפחה והסביבה בכלל.

מטרות הפעילות

מטרת הפעילות העיקרית היא מודעות בקרב כוחות הביטחון לקבוצת הלהט"ב: הבנה שאוכלוסיית הלהט"ב היא קבוצת מיעוט גדולה, אשר לה מאפיינים ייחודיים שעשויים להידרש להם, וכן, הבנה שישנם מאפיינים שדורשים, לעתים, התייחסות שונה על מנת לבטא שוויון כלפי הלהט"בים, כמו גם את כבוד האדם בצורה הכנה ביותר.

כמו כן, הארגון מעודד לקיים הכשרה לדרג הפיקודי והמנהלתי על מנת שאלו יוכלו לתת מענה הולם לצרכים של הפרטים. מתוך הכרת המאפיינים הייחודיים של קהילת הלהט"ב, יוכלו המפקדים ואנשי המנהלה להתמודד עם צרכים העולים מהשטח ולהוות כתובת אמיתית לבעיות שמתעוררות במהלך השירות או המפגש עם להט"בים.

משך הפעילות: שעה וחצי עד שלוש שעות