מערך הכשרה עבור צוותי חינוך לגיל הרך בנושא משפחות הקשת וזהות מגדר

עמוד ראשי > הזמנת פעילויות > מערך הכשרה עבור צוותי חינוך לגיל הרך בנושא משפחות הקשת, זהות מגדר וזהות מינית

מערך הכשרה עבור צוותי חינוך לגיל הרך בנושא משפחות הקשת, זהות מגדר וזהות מינית

המציאות העכשווית מפגישה אותנו עם משפחות בעלות הרכבים שונים: משפחות קונבנציונליות, חד-הוריות, משפחות שבהן ההורים בני אותו מגדר ועוד. המשפחות האלטרנטיביות והמשפחות שבהן ההורים הם להט"בים (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים/ות וביסקסואלים/ות) נקראות משפחות הקשת.

בשנים האחרונות עולה משמעותית מספרן של משפחות הקשת אשר ילדיהן משתתפים במסגרות החינוך השונות. כמו כן, במהלך השנים, הולך ויורד גיל הופעתן של אבני הדרך בתהליך הזהות המינית והמגדרית בקרב ילדים/ות בארץ ובעולם.

ילדים להורים להט"בים מתמודדים עם אתגרים נוספים מעבר לאלה הצפויים בגיל הגן ובית הספר היסודי, חברתית ופסיכולוגית כאחד. אתגרים אלה אינם נובעים במישרין מהזהות הלהט"בית של ההורים, אלא מהיחס החברתי כלפי להט"בים בפרט וכלפי ה"אחר" בכלל. מחקרים מראים כי עיצוב האקלים החברתי, ובו התייחסות חיובית למבנים משפחתיים מגוונים, הוא מסר חיוני להתפתחותם התקינה והבטוחה של ילדים למשפחות הקשת.

לצד זאת, חשובה לא פחות התייחסות חיובית ומאפשרת גם כלפי ילדים המתנהגים באופן שונה מהמצופה על פי המגדר שלהם, זאת ללא קשר לנטייה מינית כזו או אחרת. למשל, בן המדבר בלשון נקבה, מתלבש בבגדים "של בנות", משחק רק עם הבנות וכד'. ילדים אלה זקוקים ליחס חיובי ומעודד מצד כלל האנשים המשמעותיים בחייהם, ולא רק במסגרת המשפחה, כדי שיוכלו לחוש בנוח עם עצמם ועם משפחתם.

ארגון חוש"ן, מרכז החינוך וההסברה של הקהילה הגאה בישראל, פיתח מערך הכשרה מקצועי ומקיף בנושאי משפחות הקשת וזהות מגדר. המערך פוּתח בעקבות פניות חוזרות ונשנות הן מקרב הורים ממשפחות הקשת, הן מקרב צוותי חינוך לגיל הרך. מערך הפעילות מומלץ על ידי שפ"י (השירות הפסיכולוגי הייעוצי במשרד החינוך) ועל ידי האגף לחינוך קדם-יסודי במשרד החינוך.

לפני זמן קצר התקיימה פעילות למאות גננות וסייעות, בהיקף כלל-עירוני בהרצליה. פעילות זו הייתה הראשונה בסדרת פעילויות שהארגון מקיים לצוותי החינוך לגיל הרך.

 

אשמח לתת מענה בכל שאלה ועניין,
דניאל רתם מרגלית, מנהל שיווק בארגון חוש"ן
052-5603000  |  office@hoshen.org