יום עיון לאחיות יחידות ההפריה החוץ-גופנית (IVF)

חוש"ן - עמוד ראשי > כנסים וימי עיון > יום עיון לאחיות יחידות ההפריה החוץ-גופנית (IVF)

בשנת 2005  ארגון חוש"ן ערך יום עיון ראשון מסוגו עבור אחיות העובדות ביחידות ההפריה החוץ-גופנית במרפאות פריון ובבתי חולים ברחבי הארץ, ותכופות נפגשות ומטפלות בחברות קהילת הלהט"ב המבקשים לעבור טיפולי פוריות לצורך הקמת משפחה חד-מינית או חד-הורית.

מטרת יום העיון הייתה להכיר לאחיות מושגי יסוד בנושאים הקשורים לזהות מינית, נטייה מינית, וזהות מגדרית, כדי להקל על התקשורת עם מטופלים ומטופלות לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים. לאחיות התאפשר לרכוש ידע לגבי הקהילה, לנפץ סטריאוטיפים שנובעים מחוסר ידע ושעלולים לעמוד בדרכן להעניק את הטיפול הטוב ביותר למטופליהן והן קיבלו כלים המאפשרים ליצור תקשורת אפקטיבית עם חברי הקהילה בהם הן מטפלות.

במהלך יום העיון דנו בהבטים הפסיכולוגיים של הורות במשפחות חד-מיניות; הדילמות, הלחצים והקשיים העומדים בפני לה"טבים כאשר הם מחליטים להקים משפחה בישראל. הארנו על הצרכים הייחודיים שיש ללסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים בדרכם להיות הורים והענקנו כלים להתמודדות מקצועית עם מגוון של לחצים פסיכולוגיים שחברי הקהילה הגאה חווים בחברה הכללית ומהמוסדות הרפואיים בארץ, בכדי לאפשר לאחיות להעניק את התמיכה הפסיכו-סיעודית הנדרשת.

היבט נוסף בו עסקנו הקשור קשר ישיר להורות גאה היה ההיבט המשפטי אשר, בהעדר חקיקה מתאימה, מקשה על חברי הקהילה הגאה בדרכם להקמת משפחה, וחשוב שגורמים המטפלים בקהילה יהיו מודעים לו. 

יום העיון החל עם הרצאת מבוא על הקהילה שכללה מושגי יסוד על מיניות וזהות מגדרית על ידי חשיפה לכל השלבים בתהליכי גיבוש הזהות המינית ומגדרית – מילדות, דרך גיל ההתבגרות ועד בגרות, והקשיים הכרוכים בתהליכי יציאה מהארון, כל זאת על מנת לאפשר לאחיות הבנה רחבה יותר של מטופלים מהקהילה הגאה.  

לאחר מכן ד"ר עופר פיין הירצה על היבטים פסיכולוגיים בהורות ומשפחה חד-מינית. האחיות נחשפו לממצאים עדכניים ממחקרים על משפחות חד-מיניות וההשפעות על ילדים הגדלים במשפחות אלו.

על ההיבט המשפטי היה אחרי עו"ד יונתן ברמן  שהציג לאחיות  את כל המכשולים המשפטיים העומדים בפני הומואים, לסביות, טרנסג'נדרים וביסקסואלים בכל הנוגע למימוש זוגיות חד-מינית והורות של זוגות חד-מיניים, עם דגש על מערכת המשפט בישראל ויחסה אל הקהילה הגאה ואל הורות בקרב חברי הקהילה.

בסוף יום העיון האחיות זכו למפגש אישי עם לסבית, טרנסג'נדרית והומוסקסואל שחשפו בפני האחיות את המאבקים האישיים שלהם בדרכם להפוך להיות הורים גאים. הם חשפו בפני האחיות את סיפוריהם האישים ודיברו באומץ וגילוי לב על תהליכי ההתמודדות שלהם כלה"טבים בנוגע לתהליך הגילוי העצמי, התמודדות מול משפחה וחברים וגורמים אחרים בסביבתם כגון מקום העבודה או לימודים, והתמודדויות עם אנשי מקצוע מדיסציפלינות שונות.

לאחר הסיפורים האישיים נערכו סימולציות של מצבים אפשריים במפגש בין אחיות לטיפולי פוריות למטופלים לה"טבים, הועלו דילמות אפשריות והוצגו מגוון דרכי ההתמודדות העומדות בפני האחיות, תוך שימת דגש על תקשורת תומכת ואפקטיבית שאינה נשענת על סטריאוטיפים ותפיסות שליליות, ומעניקה למטופלים תחושת ביטחון בכל הנוגע להתמודדות עם הממסד הרפואי.