הומוסקסואל (בקיצור: הומו)

גבר שנמשך מינית ו/או רומנטית בעיקר לגברים אחרים ומעוניין לנהל איתם מערכות יחסים מיניות ו/או רומנטיות.

באנגלית נפוץ השימוש במילה gay (גיי), שהפכה למילה נפוצה גם בסלנג העברי ונמצאת בשימוש בקרב קהילת הלהט"ב וגם בחברה הכללית. המילה gay היא מילה נרדפת לשמח/עליז/חסר-דאגות בשפה האנגלית ומקור שימושה כלפי חברי/ות הקהילה לא ברור, אך ידוע שהחל כבר במאה ה-19.

בעבר היה איסור על קיום "יחסי מין הומוסקסואליים" במדינות רבות בעולם (איסור שלרוב התייחס לקיום יחסי מין אנאליים), אך בוטל בכל מדינות האיחוד האירופי, צפון אמריקה ואף בחלק ממדינות אסיה, אפריקה ואמריקה הלטינית. כיום ישנן עדיין כ-79 מדינות ברחבי העולם בהן יש איסור חוקי כשלהו על הומוסקסואליות או שבהן החוק בנושא לא ברור.

בישראל היה חוק שאסר על קיום "יחסי מין שלא כדרך הטבע". בעת הקמת המדינה, עבר חוק זה בירושה מחוק המנדט הבריטי. איש מעולם לא הועמד לדין בשל הפרתו, עקב הוראה של חיים כהן, היועץ המשפטי של ממשלת ישראל בשנות החמישים, שלא לאכוף את החוק. כך קרה שהואשמו בהפרתו רק פושעים שהואשמו גם בעבירות מין חמורות יותר, ומספר חיילי צה"ל (הכפופים למערכת המשפט הצבאית ולא לזו המדינית).

בשנת 1988 בוטל האיסור באמצעות תיקון לחוק העונשין. במסגרת התיקון נוסחו מחדש סעיפים שונים העוסקים בעבירות מין, אולם החוק שאסר על קיום "יחסי מין שלא כדרך הטבע" הוסר מהחוק לחלוטין.

בשנת 1998 ביטל צה"ל כל הנחיה שנגעה ישירות לגיוסם או לאי-גיוסם של הומוסקסואלים לצבא, ומאז אין כל אפליה רשמית של הומוסקסואלים בשירות הצבאי.