איך מדברים על ביסקסואליות

לפני שש שנים נכנסתי לסמינר ההכשרה של חוש"ן עם תחושת ביטחון עצמי מופרזת. הרגשתי שאני מבין בבירור מה זה ביסקסואליות ואיך לדבר עליה. ככל שהזמן עבר, ההבנה שלי של ביסקסואליות השתנתה וקיבלה צורות חדשות. עם הניסיון, איבדתי וודאות לגבי האופן שבו אני רוצה לדבר על ביסקסואליות.

למשל: איך הייתן מגדירות ביסקסואליות? זו נשמעת שאלה קלה אבל היא לא. ביסקסואליות היא משיכה גם לגברים וגם לנשים. זו ההגדרה הכי פשוטה שאנשים מצליחים להבין. אבל ההגדרה הזו יוצרת רושם שהמשיכה לגברים ולנשים היא זהה. אז בעצם ביסקסואליות היא משיכה לגברים ולנשים, לא בהכרח אותו אופן ולא בהכרח באותו זמן. אבל גם ההגדרה הזו היא חסרה, כי היא משמיטה אנשים ממגדרים אחרים (לא בינאריים). אז בעצם ביסקסואליות היא משיכה ליותר ממגדר אחד. אבל חלק מהביסקסואלים מגדירים את עצמם כנמשכים ללא קשר למגדר. ועוד לא התחלנו לדבר על פאנסקסואליות, פוליסקסואליות, בי, פאן ופולירומנטיות. מבולבלים?

באופן לא מפתיע, אנשים ביסקסואלים שונים אחד מהשנייה: חלק חוות הבדל במשיכה שלהם למגדרים שונים, וחלק לא. חלק חווים שינויים במשיכה שלהם בין תקופה לתקופה, וחלק חוות אותה כקבועה. חלק רוצות מונוגמיה וחלק רוצות פוליאמוריה. אז האם אפשר בכלל לדבר על אנשים ביסקסואלים כמקשה אחת? התשובה היא כמובן: כן ולא.

לא, בגלל שאין התנהגות אחת שמאפיינת ביסקסואלים/ות. ביסקסואלים לא בהכרח פוליאמוריים, אבל חלקם כן. ביסקסואליות לא בהכרח מבולבלים, אבל חלקן כן. כמו כל קבוצה של אנשים, אין התנהגות אחת שמאפיינת באופן מוחלט את כולם/ן. ביסקסואלים שונים ושונות, וזה לא דבר רע, זה הופך את הקהילה שלנו למגוונת ומעניינת. אנחנו צעירות ומבוגרים, שמנים ורזות, מיניים וא-מיניים, סיסג'נדרים וטרנס*.

כן, כי יש חוויה אחת שכמעט כל הביסקסואלים חווים וחוות. לצערי, המשותף לביסקסואלים וביסקסואליות היא שכולנו נתקלות בתפיסות שליליות של החברה בגלל הנטייה והזהות שלנו.

1) אנשים תופסים ביסקסואליות באופן שלילי ומפגינים עוינות כלפי ביסקסואליות. למעשה, בסקר שנערך בארה"ב, ביסקסואלים/ות היו הקבוצה הכי שנואה מבין כל הקבוצות החברתיות (חוץ מאשר אנשים המכורים לסמים קשים).

2) אנשים מסרבים להאמין שביסקסואליות קיימת, ותופסים ביסקסואלים כהומואים או לסביות בהכחשה, כשלב מעבר, כהתנסות, כבלבול, כחוסר וודאות או חוסר החלטיות. כמעט כל האנשים הביסקסואלים חווים פקפוק ואתגורים כלפי הזהות שלהם. זה יכול לבוא לידי ביטוי כשאלות כמו "אבל למי אתה נמשך יותר?", וזה יכול לבוא לידי ביטוי בהתנגדות כועסת כמו "אין כזה דבר ביסקסואליות!".

3) אנשים מאמינים שביסקסואלים נשלטים על ידי יצרים. אנשים מאמינים שאנו חייבים לקיים מערכות יחסים מרובות, ולא מסוגלים להסתפק בקשר עם אף אדם בודד. אנשים מאמינים שביסקסואלים צריכים לשכב עם פרטנרים ממינים שונים כדי להיות ביסקסואלים. כל האמונות הללו מתייחסות לתפיסה כי אין לביסקסואלים יכולת לבחור.

התגובה של הקהילה הביסקסואלית לאמונות הללו היא מורכבת. מצד אחד, אנחנו רוצות להתנגד, וההתנגדות באה לידי ביטוי באופן גורף. "אנחנו לא כאלה". מצד שני, זה לא מדויק. חלקנו מיניות, חלקנו לא מסתפקות בקשר בודד, חלקנו רוצים לקיים מערכות יחסים מרובות. לכן התשובה שלנו היא מורכבת יותר. אף אחת מההתנהגויות הללו שמשייכים לביסקסואליות היא לא בעייתית. אבל בניגוד לאמונות הללו, אנחנו חופשיות לבחור איך אנחנו רוצים ורוצות להיות. לביסקסואליות יש היכולת להחליט איך לחיות את חייהן. ביסקסואליות יכולות להיות מונוגמיות אם הן בוחרות, ויכולות להיות פוליאמוריות מתוך בחירה.

אנשים לא אוהבים תשובות מורכבות, אבל המציאות (לצערנו ולשמחתנו) היא מורכבת. כדי לאפשר תשובות מורכבות, אנחנו צריכות לדבר ולדבר ולדבר. אנחנו חייבים להשמיע את הקול שלנו. בכיתות, בארגוני ממשלה, בצבא, במשטרה ובאקדמיה – מתנדבות ומתנדבי חוש"ן ביסקסואלים עושות חינוך ומקדמים את השינוי המיוחל.

יום הנראות שמח !